Utólagos szellőztető rendszer kiépítésének lehetőségei

Utólagos szellőztető rendszer kiépítése

Hővisszanyerős szellőztető rendszert nem csak új építésű épületeknél lehet kivitelezni, hanem utólagosan is van lehetőség beépíteni. Erre kétféle mód is van, hiszen megoldható egyhelyiséges szellőztető gépekkel helyiségenként vagy központi rendszerben is gondolkodhatunk. Cikkünkben bemutatjuk mindkét lehetőséget.

Utólagos szellőztető rendszer egyhelyiséges hővisszanyerős szellőztető gépekkel

Ennek a megoldásnak az előnye, hogy könnyen beszerelhető, mert csak egy falat kell áttörni a gép beépítéséhez, nincs szükség légcsatorna rendszer kiépítésére. Árban is sokkal kedvezőbb, mint egy központi rendszer. Viszont egy szellőztető gép nem elég a lakásunk megfelelő légcseréjének biztosításához. A lakás méretétől függően 2-4 gépre lesz szükségünk, ha valóban tökéletes megoldást szeretnénk.

Energiahatékonyság szempontjából alig marad el a központi hővisszanyerős szellőztető gépektől, hiszen akár 87%-os hatékonyság is elérhető. Növeli a komfortérzetet a csendes működés is éjszakai üzemmódban. A készülékek számos extrát is kínálnak, amivel minden igényünket kielégíthetjük: beépített páraérzékelő, távirányító és mobil applikáció, csendes működésű és hosszú élettartamú EC motor,  illetve a több fokozatban állítható teljesítmény. Ez tehát egy egyszerű és nagyszerű módja a folyamatos friss levegő biztosításának ablaknyitás nélkül.

BLAUBERG-VENTO-EXPERT-V.2

 

Az egyhelyiséges hővisszanyerős szellőztető gépek működése 2 fázisra osztható:

  •         I fázis: A készülék elszívja az elhasznált meleg levegőt a helyiségből. Miközben a levegő keresztül áramlik a hőcserélőn, az felmelegszik. 70 másodperccel később, miután a hőcserélő eltárolta a hőt, a ventilátor beszívás üzemmódba kapcsol.
  •         II. fázis: Ez a friss levegő beszívás üzemmód, amikor friss, hideg levegő áramlik keresztül a hőcserélőn. A hőcserélő ezt a levegőt szobahőmérsékletűre melegíti fel. 70 másodperccel később, miközben a hőcseélőregenerátor lehűl, a ventilátor szívó üzemmódba kapcsol.

 

VENTS TWINFRESH COMFO RB1 egyhelyiséges hővisszanyerő működése

Központi hővisszanyerős szellőztető rendszer utólag

Nem csak új építésű épületekbe, hanem régebbiekbe is van mód központi szellőztető rendszer telepítésére utólag. A rendszerhez szükséges légtechnikai csöveket elvezethetjük akár padlástérben a szigetelés alatt, illetve gipszkartonnal takarhatjuk a belső terekben. Ebben az esetben egyetlen központi hővisszanyerős szellőztető gépre van szükség, amihez csatlakozik a légtechnikai csőrendszer, összekötve a géppel az elszívó és befújó pontokat. Ha kíváncsi rá, hogy a hővisszanyerős szelllőztetés ár meghatározásában milyen költségekkel lehet számolni, ajánljuk ezt a cikkünket, amelyben összefoglaltuk a várható költségeket.

 

Utólagos központi szellőztető rendszer kiépítése
Utólagos központi szellőztető rendszer kiépítése

 

A legnagyobb komfortot az igényvezérelt hővisszanyerős szellőztető rendszerek biztosítják, mint például a RENSON egészséges ház koncepcióját megvalósító ENDURA DELTA géppel megvalósított központi szellőztető rendszer. Ebben az esetben akár napi program vagy a levegő minőségét folyamatosan figyelve szabályozhatjuk, hogy mikor lépjen működésbe a rendszer a hőmérséklettől vagy páraszinttől függően. Ezzel nem pazarolunk felesleges energiát, így rendkívül költséghatékony a működése, miközben garantált a folyamatos, szűrt, tiszta levegő utánpótlása.

 

Renson endura delta hővisszanyerős szellőztető rendszer beépítése

 

 

Az Endura Delta teljes egészében gépi szellőztetéssel működik, mind a levegő befúvása és elszívása tekintetében, valamint magas hatékonyságú hővisszanyerő egységgel szerelték. Prémium kategóriájú gép számos funkcióval és passzívház tanúsítvánnyal:

  • energiatakarékos
  • rádiós fali vezérlő egységekkel bővíthető akár minden szobában
  • alacsony zajszint
  • közel 90%-os hatékonyság
  • nyári automatikus bypass
  • fagyvédelem, beépített fagymentesítő előfűtő
  • levegőminőség érzékelő szenzorok.

Erről a rendszerről egy részletes leírást talál ebben a cikkben.

 

Renson endura delta hővisszanyerős szellőztető rendszer energia felhasználása

Központi szellőztető rendszer hőviszzanyerős egység nélkül

Érdemes megemlíteni a RENSON HEALTHBOX 3.0 központi szellőztető gépet is, ami egy természetes levegőellátással működő, rendkívül energiahatékony szellőztetési koncepciót valósít meg hővisszanyerő egység nélkül. Ez azt jelenti, hogy a levegő kifújása gépi segítséggel történik, de a friss levegő utánpótlása ablakszellőzőkön keresztül közvetlenül történik. A nyílászáróba építhető résszellőzőkről ebben a cikkünkben talál egy részletes összefoglalót. A RENSON I-FLUX® technológia segítségével maximális kényelmet és minimális energiaveszteséget biztosít az alábbiaknak köszönhetően:

  • Széltől független levegőáramlás
    A nyomásváltozásokra reagáló önszabályozó szelep alkalmazása lehetővé teszi az állandó légáramlás fenntartását széllökések esetén is, és távol tartja a huzatot. Az önszabályozás különböző osztályokban fejeződik ki, a P0 osztálytól (nem önszabályozó) a P4-ig (kiváló önszabályozó).
  • Minimális energiaveszteség a visszacsapó szelepnek köszönhetően
    Mivel az Invisivent Comfort szelepe egy önszabályozó visszacsapó szelep, elkerülhető a belülről kifelé irányuló energiaveszteség.
  • Kézi állítású belső szeleppel szabályozott levegőáramlás
    A felhasználó meghatározhatja a kívánt légáramlást, pl. a teremben tartózkodók számának megfelelően.
  • Felfelé irányuló levegőáramlás az optimális kényelemért
    A belső szelep formája felfelé vezeti a friss levegőt, ami optimális levegőelosztást biztosít a helyiségben és garantálja maximális kényelmet.

A HEALTHBOX 3.0 tehát nem hővisszanyerős szellőztető rendszer, mégis egy nagyon hatékony és energiatakarékos módja a friss levegő utánpótlásának, és akár helyiségenként is szabályozható.

 

RENSON Healthbox 3.0

Melyik szellőztető rendszer a megfelelő választás?

Ha az anyagi szempontok és a gyors kivitelezés a döntő szempont a választás során, akkor az egyhelyiséges hővisszanyerős szellőztető gépek jelentik az ideális megoldást. Amennyiben van lehetőség nagyobb anyagi beruházásra, és megfelelően kiépíthető a csőrendszer, akkor érdemes központi rendszerben gondolkodnunk. Erősen ajánlott szakemberrel megterveztetni a szellőztető rendszert, hiszen számos buktatóval szembesülhetünk, ha nem megfelelő gépet választunk, vagy a légcsatorna rendszer nem megfelelően kerül kiépítésre. A végeredmény akár egy zajosan működő rendszer is lehet, ami ahelyett, hogy energiát spórolna nekünk, inkább pazarol. A gyakran előforduló tervezési és kivitelezési hibákról részletesebben ebből a cikkből tájékozódhat.

Amennyiben bizonytalan, kérjen ajánlatot a Ventilátorbolt munkatársaitól, akik szakmai tanácsokkal látják el, segítenek a tervezésben és a kivitelezésben is! Töltse ki itt az űrlapot, és megkeressük Önt!

Megtalál minket Facebookon és Instagramon is!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hővisszanyerős szellőztető rendszer PDF útmutató