Hogyan csökkentsük a magas páraszintet a lakásban szellőzőrendszer nélkül?

paraszint-csokkentese-szellozteto-rendszer-nelku

A magas páraszint csökkentése sürgető probléma, aminek megoldásával egy sor egészségügyi kockázatot elkerülhetünk, és az épület állagát is megóvhatjuk. Bár manapság egy új építésű ingatlan esetén már szinte alap (2023. január 1-étől pedig kötelező lesz a TNM rendelet alapján) a gépi szellőztetés, de régebbi épületeknél sokszor a lehetőség sem adott komplett szellőzőrendszer kiépítésére, vagy pedig az anyagiak nem állnak rendelkezésre. De vehetünk egy egyszerű albérletet, ahol esetleg a főbérlő nem szeretne komolyabb szellőztetésbe fektetni, de a bérlőknek mégis találniuk kell valamilyen megoldást a magas vagy éppen a túl alacsony páraszint miatt.

Gyorssegély a páraszint normalizáslására

Először is tisztázzuk, hogy mennyi az ideális páraszint. Ennek mértéke 40-60% között van. Érdemes figyelni ezt az értéket egy páraszint mérővel, de lehet kapni olyan faliórát is, ami mutatja a páraszintet és a hőmérsékletet.

Ha túl magas a pára a lakásban, a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás az ablakok kinyitása. Persze ez nem oldja meg hosszú távon a problémát, és csak lokálisan működik, de mindig kéznél van. Ha semmilyen más módon nincs megoldva a levegőcsere (pl szellőző ventilátorokkal), akkor a gyakori szellőztetés erősen javasolt. Régi nyílászárókkal a helyzet egyébként szellőzés szempontjából egy fokkal jobb, mert az új ablakok már légmentesen zárnak, és ha még a falak is szigeteltek, akkor folyamatos légcsere nélkül olyan, mintha egy zacskóval borítottuk volna be az épületet. Erről részletesebben már írtunk korábban ebben a cikkben.

Egy másik gyakori megoldás a magas páraszint csökkentésére egyszerű, általában tablettával működő páramentesítő készülékek alkalmazása. Nyilván kevésbé hatékony, mint egy elszívó ventilátor, de segít valamennyit.

A páraszintet jelentősen növeli a lakásban történő teregetés. Ha nincs mód komolyabb szellőztető rendszer kiépítésére, akkor érdemes megfontolni egy szárítógép beszerzését. Akinek van szárítógépe tudja, hogy minden egyes szárítás után akár 2-3 dl víz is összegyűlik a tartályban. Ez mind a levegőben párolgott volna el, és ha egyébként is magasabb az épület páraszintje, ez még csak tovább növelte volna azt.

Páraszint csökkentése nyílászáróba szerelhető légbevezetővel

Ahogy fentebb már érintettük a régi és új nyílászárók közötti különbséget logikus döntés lehet a légtömören záró nyílászárókat légbevezetővel felszerelni. Ezáltal biztosítható a légmozgás. A műanyag ablakba építhető légbevezetők kínálatában rengeteg típus és szín közül válogathatunk. Segítségével huzatmentesen tudjuk biztosítani a friss levegőt a helyiségben. Vannak higroszabályozású légbevezetők, amik érzékelik a páraszintet, és tudják szabályozni a szellőztetést igény szerint.

Sőt, nem csak az ablakokba, hanem falba is beépíthetőek légbevezető elemek. Ezeket manuálisan lehet nyitni és zárni, elég jól lehet szabályozni, hogy mennyi levegőt engedjen be a lakásba, és nem csak biztosítja a szellőzést, de meg is szűri a kintről érkező levegőt. Ha van lehetőség falba építeni a légbevezetőt, akkor ez egy optimális megoldás a megfelelő szellőzés biztosításához.

Légbevezető kínálatunkból

9 512Ft (Áfa-val)
ÚJ!
6 872Ft11 143Ft (Áfa-val)
ÚJ!
13 397Ft15 621Ft (Áfa-val)
ÚJ
33 767Ft42 367Ft (Áfa-val)
21 260Ft22 118Ft (Áfa-val)
28 345Ft283 458Ft (Áfa-val)
9 401Ft75 734Ft (Áfa-val)
4 954Ft35 846Ft (Áfa-val)
2 273Ft2 781Ft (Áfa-val)
21 904Ft22 762Ft (Áfa-val)
1 765Ft2 146Ft (Áfa-val)
2 146Ft3 289Ft (Áfa-val)

Elszívó ventilátor ablakba és párás helyiségekbe

Ha már kicsit komolyabban gondoljuk a szellőztetést, akkor jöhetnek az elszívó ventilátorok! Ezekből rengeteg típus létezik, éppen ezért nem könnyű kiválasztani a megfelelő ventilátort. Némi számolgatást igényel, hogy a helyiség adottságaihoz legjobban illeszkedő berendezést tudjuk beszerezni. A legfontosabb kérdések, amire tudnunk kell a pontos választ:

  •         Mekkora a szellőztetendő helyiség alapterülete, belmagassága?
  •         Hová szerelhető fel a ventilátor (csak oldalfalra, csak mennyezetre vagy bármi szóba jöhet)?
  •         Mekkora a szellőzőcsatorna átmérője vagy mekkora csatorna kialakítására van lehetőség (pl. 100-125-150 mm)?

Ha ezekre megvan a válasz, már egy szakember segítségével könnyen megtaláljuk a legjobb elszívót. Ezzel a páraszint csökkentése hatékonyan megoldható.

Ablakventilátorok előnyei

Mielőtt még a falba szerelhető ventilátorokról beszélnénk, említést kell tennünk az ablakba építhető elszívó ventilátorokról is. Ha nincs lehetőség vagy nem is akarunk falat bontani, akkor ez egy jó kompromisszum lehet. Ennél a típusnál az első szempont mindig az ablaküveg vastagságának ellenőrzése, hiszen a készülék csak a műszaki leírásban meghatározott vastagságnál használható. Továbbá a rögzítéshez alkalmazott furat vastagsága is elsődleges. Ezeket minden esetben nézzük meg! Választhatunk páraérzékelős vagy időzítő elektronikával ellátott típust is. Egyszerű, de hatékony kis szerkezet.

Ablakventilátor kínálatunkból

ÚJ
77 989Ft99 990Ft (Áfa-val)
16 990Ft33 990Ft (Áfa-val)
28 816Ft (Áfa-val)
28 816Ft43 167Ft (Áfa-val)

Elszívó ventilátorok konyhába és fürdőszobába

Ha igazán hatékonyan szeretnénk küzdeni a magas páraszint ellen szellőztető rendszer kiépítése nélkül, akkor a konyhába és a fürdőszobába feltétlenül szereljünk be elszívó ventilátort. Hiszen a párát a legnagyobb mértékben a főzés illetve a zuhanyzás „termeli”. Ezért ezekben a helyiségekben a páraszint csökkentése elengedhetetlen.

Konyhai szagelszívó ventilátorok

Konyhába kétféle kivitelből választhatunk: kivezetéses vagy belső keringetésű modellt. Természetesen az épület adottságaihoz igazodva kell döntenünk. A kivezetéses elszívók hatékonyabban, kiépítésük viszonylag egyszerű. A belső keringetésű szagelszívók aktívszénfilteren keresztül szűrik meg a levegőt. Ha a konyhába telepítünk egy elszívót, azzal normalizáljuk a páraszintet, és az ételszagot sem fogjuk az egész lakásban érezni. Ráadául hasznos a beépített világítás is.

Konyhai elszívó kínálatunkból

Fürdőszobai elszívó ventilátorok a páraszint csökkentéséhez

A legeslegfontosabb talán az összes helyiség közül a fürdőszoba szellőzésének biztosítása. Főleg egy ablaktalan helyiség esetén. Nem csak a párától, de WC helyiségben a nem kívánatos szagoktól is megszabadít egy ventilátor

Az elszívó ventilátorok az elektromos rendszerre is ráköthetőek. Beállíthatjuk, hogy a világítással egyidőben lépjenek működésbe. De akár mozgásérzékelővel is összeköthető. Beállíthatunk késleltetést, hogy azután, hogy elhagytuk a helyiséget még meghatározott ideig működjön, majd automatikusan kikapcsoljon. Ha fürdőszobába építjük be, alap, hogy páraérzékelő funkcióval ellátott készüléket válasszunk.

Fürdőszobai elszívó ventilátor kínálatunkból

59 931Ft76 695Ft (Áfa-val)
18 783Ft33 769Ft (Áfa-val)
ÚJ
ÚJ
14 186Ft26 920Ft (Áfa-val)
16 878Ft20 815Ft (Áfa-val)
6 337Ft19 037Ft (Áfa-val)
57 137Ft67 297Ft (Áfa-val)
77 989Ft99 990Ft (Áfa-val)
Érdeklődjön!
4 305Ft7 607Ft (Áfa-val)
36 990Ft49 990Ft (Áfa-val)
16 990Ft33 990Ft (Áfa-val)
28 816Ft43 167Ft (Áfa-val)
28 816Ft (Áfa-val)

Reméljük, hogy ezzel a rövid összefoglalóval sikerült néhány ötletet adni azoknak, akiknek nincs lehetőségük vagy anyagi keretük komplett szellőző rendszert kiépíteni, de szeretnének egészséges, friss levegőt biztosítani az otthonukban. Számos lehetőségük van a páraszint csökkentésére az olcsó megoldásoktól a kicsit nagyobb befektetést igénylő egyszerű elszívó ventilátorokig.

Ha kérdése merülne fel a szellőztetéssel kapcsolatban, keresse tapasztalt kollégáinkat, és kérdezzen tőlük bátran! Kövesse Facebook oldalunkat friss információkért!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük